Fanii au decis: o singură serie în B! Tu ce părere ai?

de dragosr | Duminica, 4 Apr 2010, 10:58 | 58 comentarii

Site-ul LigaB.ro a invitat fanii din România să-și exprime părerea asupra sistemului competițional din liga secundă. În sondajul inițiat, din peste 3500 de voturi, 60% au fost pentru o singură serie de 20 echipe.

17% din fani au susținut propunerea LigaB.ro, cu două serii de câte 12 echipe cu sistem play-off și play-out, câte 10% au votat pentru actualul sistem și respectiv pentru sistemul de 3 serii a câte 18 echipe, iar 3% au fost de părere că altă variantă ar fi mai potrivită.

Tu ce părere ai? Cum ar trebui să se desfășoare competiția cu o singură serie? În sistemul obișnuit sau cu play-off și play-out?

Click aici pentru a vedea dezbaterea inițială

Tag-uri: dezbatere, sistem competitional, liga a doua, liga 2, liga b, ligab,

» Mai multe articole din categoria Diverse

COMENTARII (58)

ADAUGA UN COMENTARIU
haldan4ever
Comentarii: 42
Trimite mesaj
Profil
28.04.2012, 13:18 | CITEAZA
#58
Probabil cele mai profitabile ponturi din Romania le gasiti numai pe www.pont1x2.com, oferim zilnic meciuri free cu incredere de peste 85%.
haldan4ever
Comentarii: 42
Trimite mesaj
Profil
28.04.2012, 13:18 | CITEAZA
#57
Probabil cele mai profitabile ponturi din Romania le gasiti numai pe www.pont1x2.com, oferim zilnic meciuri free cu incredere de peste 85%.
17.04.2010, 13:13 | CITEAZA
#56
army75
Comentarii: 4
Trimite mesaj
Profil
17.04.2010, 11:48 | CITEAZA
#55
Cred ca toti vrem o singura serie in liga a-II-a, asa ar fii si mai interesanta si mai echilibrata si mai puternica decat este acum, oricum multe formatii fac figuratie acolo...
10.04.2010, 21:16 | CITEAZA
#54
mihaipolistul
Comentarii: 1
Trimite mesaj
Profil
10.04.2010, 12:05 | CITEAZA
#53
de ce nu 2 seri? ce e rau in asta?
07.04.2010, 16:40 | CITEAZA
#52
o sg serie=idi@t
05.04.2010, 23:12 | CITEAZA
#51
o sg serie=idi@t
05.04.2010, 23:09 | CITEAZA
#50
Ghita Maxim, Mures
05.04.2010, 17:20 | CITEAZA
#49
05.04.2010, 15:50 | CITEAZA
#48
05.04.2010, 15:45 | CITEAZA
#47
o sg serie=idi@t
05.04.2010, 14:37 | CITEAZA
#46
o sg serie=idi@t
05.04.2010, 14:34 | CITEAZA
#45
o sg serie=idi@t
05.04.2010, 14:29 | CITEAZA
#44
05.04.2010, 13:42 | CITEAZA
#43
doa va asru
05.04.2010, 13:30 | CITEAZA
#42
05.04.2010, 13:03 | CITEAZA
#41
05.04.2010, 12:05 | CITEAZA
#40
05.04.2010, 11:57 | CITEAZA
#39
asdc
Comentarii: 7
Trimite mesaj
Profil
05.04.2010, 11:31 | CITEAZA
#38
idioti nu pot intelege ca o concentrare reala....dar numai reala a valorilor sportive si financiare pot naste adevarata performanta asa ca macar in al 13 ceas ,respectati spectatorii reali mai mult de cat pe cei virtuali ,uta,petrolul,asa tg mures;u-cluj; poli iasi,poli tm,u craiova ar merita mult mai mult respect din partea celor care traiesc prea bine pe spatele unei cometitii bolnave
05.04.2010, 11:05 | CITEAZA
#37
05.04.2010, 11:04 | CITEAZA
#36
05.04.2010, 10:57 | CITEAZA
#35
sibelius
Comentarii: 35
Trimite mesaj
Profil
05.04.2010, 10:50 | CITEAZA
#34
postat de RapStar pe 05.04.2010 03:50
Nu e bine cu o singura serie in B .. Cu cat mai multe echipe in divizia B cu atat mai multzi tineri care vor sa promoveze .. sa fim seriosi cine se uita la jucatori din divizia C sau judetzene?
Spune-ne si noua cati jucatori romani tineri vin de la echipele din div. B? In plus o serie unica de B ar mai reduce din blaturi la promovare si retrogradare.
sibelius
Comentarii: 35
Trimite mesaj
Profil
05.04.2010, 10:48 | CITEAZA
#33
Cred ca ar trebui redus si numarul de serii din divizia C...
sibelius
Comentarii: 35
Trimite mesaj
Profil
05.04.2010, 10:43 | CITEAZA
#32
postat de blanaru ghe pe 04.04.2010 20:39
este ce mai mare timpenie prin faptul ca se reduce fondul de jucatori atat seniori dar mai ales juniori care este viitorul fotbalului romanesc si al nationalelor fratii Becali sunt distrugatorii fotbalului din Romania
Mi-e mila de restul lumii cum traiesc din fondul ala redus de zeci de ani.
asdc
Comentarii: 7
Trimite mesaj
Profil
05.04.2010, 10:41 | CITEAZA
#31
eu mi-am dorit acest lucru din 89,gsp abia acum
05.04.2010, 07:19 | CITEAZA
#30
05.04.2010, 03:50 | CITEAZA
#29
04.04.2010, 23:35 | CITEAZA
#28
04.04.2010, 23:28 | CITEAZA
#27
blanaru ghe
04.04.2010, 20:39 | CITEAZA
#26
04.04.2010, 19:53 | CITEAZA
#25
sibelius
Comentarii: 35
Trimite mesaj
Profil
04.04.2010, 17:14 | CITEAZA
#24
postat de moartea pe 04.04.2010 16:41
desi o singura serie in liga a doua este ceva frumos,acest lucru nu poate fi realizat in urmatorrii ani, datorita problemelor financiare si asa se retrag multe cluburi care reprezinta orase mari, nu vedeti ca si in liga 1 riscam sa ajunga unele sate de prin zona bucurestiului! parerea mea este ca liga 2 ar trebui sa aiba 2 serii de cate 14 echipe fiecare,dupa un campionat tur-retur sa se traga linie si primele 8 din fiecare serie sa joace in play-off, iar ultimele 6 in play-out.in liga 1 sa promoveze primele 2 locuri din fiecare serie, si in liga 3 sa redogradeze ultimele trei, si astfel se poate mentine si a treia liga cu 6 serii, pentru ca totusi este nevoie si aici de competitie, dar situatia economica nu ar permite reducerea numarului de serii si mai mult
Daca satele au bani...sa promoveze. Decat echipe gen Unirea Alba Iulia care retrogradeaza dupa un an si cu puncte penalizare mai bine una care sa reziste.
04.04.2010, 16:41 | CITEAZA
#23
sibelius
Comentarii: 35
Trimite mesaj
Profil
04.04.2010, 16:36 | CITEAZA
#22
postat de Razvy_turda pe 04.04.2010 15:17
nu sunt bani de deplasari nu vedeti ca se retrag tot mai multe echipe pentru ca nu au bani si voua va trebuie o singura serie, bineinteles ca ar fii mai frumos si competitie mai puternica dar nu se poate..
Pai...daca se retrag...motivul e ca sunt PREA MULTE. Gandeste-te la tarile din zona care au 16-20 de echipe in liga a II-a. Noi avem 36!
sibelius
Comentarii: 35
Trimite mesaj
Profil
04.04.2010, 16:28 | CITEAZA
#21
postat de o sg serie=idi@t pe 04.04.2010 13:16
deplasarea e cel mai mare cost!! nu fiti idio , o singura serie ar insemna deplasari botosani la timisoara , NU SUNT BANI!!!!! in divizia c campionatul e foarte slab calitativ , in sensul ca nu e profesionism si in b costurile cu deplasarile sun prea mari , asa ca ar trebui sa se faca 10 serii a cate 4 judete vecine , sa fie si rivalitate locala si costuri mici si sanse pentru jucatori din orase mai mici dar de valoare . Dupa un doua miniturneu a doua grupe de 5 , un singur meci pe teren neutru(preferabil pe banii ligii, la mogosoaia..) , campioanele in liga 1 si locurile 2 la baraj cu locurile 15,16 din liga 1. Asa nu s-ar sheltui mai nimica pe deplasari si banii ar merge la jucatori si intretinerea stadioanelor care in unele orase putrezesc.
Nu ai vrea cate o serie in fiecare comuna? Arata-mi alta tara in care Liga a II-a sa aiba mai multe serii. Imagineaza-ti Rusia cu serii zonale:)) Vorbim de 20 de echipe nu de 36. Daca nu avem 20 de echipe care sa-si permita deplasarile...atunci de ce ne miram ca dau faliment.
Razvy_turda
04.04.2010, 15:17 | CITEAZA
#20
04.04.2010, 15:02 | CITEAZA
#19
popescu ilie
04.04.2010, 14:27 | CITEAZA
#18
julesverne
Comentarii: 14
Trimite mesaj
Profil
04.04.2010, 14:14 | CITEAZA
#17
postat de o sg serie=idi@t pe 04.04.2010 13:16
deplasarea e cel mai mare cost!! nu fiti idio , o singura serie ar insemna deplasari botosani la timisoara , NU SUNT BANI!!!!! in divizia c campionatul e foarte slab calitativ , in sensul ca nu e profesionism si in b costurile cu deplasarile sun prea mari , asa ca ar trebui sa se faca 10 serii a cate 4 judete vecine , sa fie si rivalitate locala si costuri mici si sanse pentru jucatori din orase mai mici dar de valoare . Dupa un doua miniturneu a doua grupe de 5 , un singur meci pe teren neutru(preferabil pe banii ligii, la mogosoaia..) , campioanele in liga 1 si locurile 2 la baraj cu locurile 15,16 din liga 1. Asa nu s-ar sheltui mai nimica pe deplasari si banii ar merge la jucatori si intretinerea stadioanelor care in unele orase putrezesc.
Plecand de la premisa ca cine evolueaza in liga a 2-a o face in ideea mai mult sau mai putin fantezista de a ajunge in prima liga, cum poti sa pui problema ca nu-s bani de deplasari in toata tara? Pai daca nu ai bani de deplasari, despre ce mai discutam?
eusebiu camilar
04.04.2010, 14:10 | CITEAZA
#16
04.04.2010, 13:37 | CITEAZA
#15
rapid_visiniu
Comentarii: 25
Trimite mesaj
Profil
04.04.2010, 13:25 | CITEAZA
#14
Dezbatem degeaba,ca nu decidem noi.Sunt interese mari la mijloc...
o sg serie=idi@t
04.04.2010, 13:16 | CITEAZA
#13
04.04.2010, 13:14 | CITEAZA
#12
logic ar fi
04.04.2010, 13:12 | CITEAZA
#11
04.04.2010, 13:03 | CITEAZA
#10
julesverne
Comentarii: 14
Trimite mesaj
Profil
04.04.2010, 12:15 | CITEAZA
#9
postat de Petrisor pe 04.04.2010 11:55
in lipsa de bani si de valoare eu propun fratilor urm sistem: -liga 1: 18 echipe dintre care 4 sa retrogadeze direct -liga 2: 4 serii de cate 10 echipe(fiecare cu fiecare sa joace de 4 ori in total fiind 36 de etape,iar locul 1 din fiecare serie sa promoveze; iar locurile 9,10 din fiecare serie sa retrogadeze direct) -liga 3: 16 serii de cate 10 echipe(fiecare cu fiecare de 4 ori,locul 1 urmand sa se califice pt barajul pt liga 2,iar locurile 9,10 sa retrogadeze in liga 4) Dupa parerea mea ar fi un sistem in care echipele in lipsa de bani nu va trebui sa se deplaseze distante foarte lungi.Asta este parerea mea.
Pai daca nu au bani, in loc sa restrangem numarul de echipe, tu vrei sa restrangem aria si sa facem 4 serii???