S-au bucurat degeaba! FC Bihor nu a primit licenţa pentru Liga I

de cristi.voinea | Luni, 6 Iun 2011, 20:54 | 86 comentarii

Clubul FC Bihor, care a promovat în Liga I la finalul campionatului recent încheiat, nu a primit licenţa pentru a evolua în sezonul 2011/2012 al primului eşalon fotbalistic, informează un comunicat al Federaţiei Române de Fotbal (FRF), postat pe site-ul oficial.

Ceahlăul, Petrolul, Concordia Chiajna, CS Mioveni, FC Bihor Oradea, CSU Voinţa Sibiu, AFC Săgeata Năvodari, AFC Botoşani, FC Viitorul Constanţa şi UTA Arad au fost cele zece cluburi cel mai bine clasate la finalul turului ediţiei trecute a Ligii a II-a, care au solicitat licenţă pentru prima ligă. Dintre acestea, Voinţa Sibiu, Săgeata Năvodari, FC Botoşani, UTA Arad şi Viitorul Constanţa nu au primit-o din partea Comisiei pentru Acordarea Licenţei Cluburilor.

Voinţa şi Săgeata au contestat această decizie, iar Comisia de Apel le-a admis memoriile. În cazul FC Bihor, directorul de licenţiere al FRF, Viorel Duru., a făcut apel, iar acesta a fost admis, astfel că i s-a refuzat licenţa grupării bihorene.

Astfel, echipele nou-promovate Ceahlăul, Concordia şi Petrolul vor putea evolua în Liga I în sezonul viitor, în timp ce FC Bihor va aştepta Comitetul Executiv al FRF din 20 iunie, care va lua în discuţie o eventuală schimbare a ROAF-ului.

În aceeaşi situaţie cu FC Bihor mai sunt vicecampioana FC Timişoara şi Gloria Bistriţa (locul 14 în Liga I). Cele două formaţii nu au primit licenţa pentru sezonul 2011/2012 al Ligii I tot după ce Viorel Duru a făcut apel al decizia Comisiei pentru Acordarea Licenţei Cluburilor. FC Timişoara nu a primit licenţa pentru datorii la bugetul statului şi faţă de clubul Benfica Lisabona din transferul fundaşului Laszlo Sepsi. Gloria Bistriţa nu a primit licenţa pentru datorii la buget.

Însă LPF poate propune Comitetului Executiv al Federaţiei Române de Fotbal modificarea ROAF astfel încât echipele care nu au primit licenţa să evolueze în sezonul viitor în Liga I, o decizie în acest sens urmând a fi luată în şedinţa executivului FRF din 20 iunie.

Preşedintele LPF, Dumitru Dragomir, a declarat, săptămâna trecută, pentru MEDIAFAX, că instituţia pe care o conduce va propune modificarea Regulamentului de de Organizare a Activităţii Fotbalistice (ROAF) până luni: "Obligatoriu vom face propunere din partea LPF către FRF pentru Timişoara, Bistriţa şi Bihor".

Mediafax

Tag-uri: fc bihor, licenta, promovare,

» Mai multe articole din categoria Seria a II-a

COMENTARII (86)

ADAUGA UN COMENTARIU
petrusm
Comentarii: 11
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 22:19 | CITEAZA
#36
Poate la anul nu va mai raspunde oracolu de liga....HAI COOPERATIVA ....
steaua_suntem_noi
Comentarii: 7
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 22:17 | CITEAZA
#35
la ce nebunie e in romania si in fotbal in special, nu ar fi misto sa-i impace liga pe toti si sa avem anul viitor o liga 1 cu 22-24 de echipe?
precimax
Comentarii: 4
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 22:17 | CITEAZA
#34
Din nou lucrá Cooperativa!!! Cooperativa e in Floare,cá doar Floarea o cheamá pe vácutá... Banii jos ,ochii la usá!!!, altfel nu jucati in Liga 1. Infiinta-ti un alt campionat,fárá LIGA 1 si fárá FRF.Precis se vor afilia si alte formatii!!! Doar asa se va termina ERA Mircea Sandu-Dumitru Dragomir.
gfb1980
Comentarii: 1
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 22:12 | CITEAZA
#33
sunt un ''fanatic'' suporter stelist care de 10 ani locuiesc in timisoara si sincer merg pe stadion doar ptr spectacolul facut de galeria de pe peluza sud ...tot RESPECTUL PTR EI , au cintat la acel memorabil 8-1 ptr steaua, au cintat pe ploaie sau vant ... si stau si ma intreb : oare acesti minunati suporteri merita ca echipa lor sa fie retrogradata ??? ...
massage_eroticvip
Comentarii: 1
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 22:08 | CITEAZA
#32
Buna ma numesc Eva si reprezint Salonul de Masaj VIP Obsession Erotic Massage. Daca doriti sa vedeti poze si preturile salonului Contact: +4 0755.141.868 http://www.vip-obsession.ro/to pgirls/ === ID_Yahoo_Mess: massage_eroticvip
marian_u
Comentarii: 13
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 22:01 | CITEAZA
#31
postat de beep pe 06.06.2011 21:40
mda... bihoru a reesalonat datoriile in 2009 cu 3 ani. exact acelasi lucru facut de steaua si dinamo, admis de jj la tv. timisoara nu isi recunoaste datoriile, nu e acelasi lucru. pacat, o echipa cu media de varsta de 22, 23 de ani
la oradea nu vrea Vizer sa promoveze, prefera sa vanda jucatori si sa stea in liga a 2-a.
marian_u
Comentarii: 13
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:59 | CITEAZA
#30
postat de capitanos2 pe 06.06.2011 21:55
gargara, gargara ... toate echipele mentionate mai sus vor juca in liga 1, veti vedea ;)
vor juca o puIa... de mult timp trebuia sa se aplice regulamentul!
marian_u
Comentarii: 13
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:58 | CITEAZA
#29
postat de puma20 pe 06.06.2011 21:42
dece la noi e ca la NIMENI...cluburi precum BARCA ,REAL MADRID,MANCHESTER si altele cu datorii de sute si sute de milioane de euro nu au probleme iar noi nici macar in liga nationala nu poti sa joci, fotbalul e o afacere faci parte din cooperativa existi nu faci parte esti distrus vezi cazul Timisoarei!!! POLI SUNTEM NOI.....
au credite sau esalonari deci nu datorii la stat sau la alte echipe si jucatori!
capitanos2
Comentarii: 2
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:55 | CITEAZA
#28
gargara, gargara ... toate echipele mentionate mai sus vor juca in liga 1, veti vedea ;)
dancrisan
Comentarii: 7
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:54 | CITEAZA
#27
cluburile mari respecta la singe licentele. ei nu au datorii la stat, la angajati, contracte neonorate, artificii financiare trauduloase. ei platesc toate aceste lucruri la milimetru. dar daca sa spunem ca nu au plus in afaceri se imprumuta la banci cu garantii. acolo sint datoriile lor. daca intra in faliment, este rezultatul creditorilor, si nu a federatiei, statului, organismelor financiare, sau alte cluburi sau jucatori.
flafy
Comentarii: 253
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:54 | CITEAZA
#26
sper sa promoveze FC Bihor o echipa care provine dintr-un oras mare,cu suporteri,cu stadion(sper sa redaca tribuna a2a ca prea mult timp au stat asa cu ea in paragina)decat o echipa provenita dintr-un orasel cu o fabrica mare si cu un actionar de kkt(netoiu)
puma20
Comentarii: 3
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:45 | CITEAZA
#25
postat de panconecaca pe 06.06.2011 21:41
Mi se pare o mare prostie chestia asta cu liceentele..... oare cat costa un loc in LIga I si cine ia banii....singurul lucru bun din toate astea e ca l-au futut pe Iancu....pacat de echipe si de suporteri. Fotbalul ar trebui sa se joace pe teren
dece ia facut bine lui IANCU ca zbiara si se bate PT POLI??? IANCU ZBIARA SI URLA la adresa arbitrilor si are toate motivele luati meciurile din tur sa vedeti mciuri furate pe fata spre deosebire de tine fan steaua ce sa zici ca arbitri au tinut cu tine vezi meciul cu ccraiova vezi interesul dintre becali si stan si multe alte magari gen valiza....eu cred ca ar fii bine sa vedem ce e in propria curte si pe urma sa comentam de alti!!! fotbalul trebuie curatat si inceput cu SANDU dece nu are nimeni TUPEU?
lepra_ciuma
Comentarii: 1
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:44 | CITEAZA
#24
ce mizerii de oameni la Liga lu Mitica ! astia isi bat joc de adevaratii oameni de fotbal si de banii investiti in acest sport !
puma20
Comentarii: 3
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:42 | CITEAZA
#23
dece la noi e ca la NIMENI...cluburi precum BARCA ,REAL MADRID,MANCHESTER si altele cu datorii de sute si sute de milioane de euro nu au probleme iar noi nici macar in liga nationala nu poti sa joci, fotbalul e o afacere faci parte din cooperativa existi nu faci parte esti distrus vezi cazul Timisoarei!!! POLI SUNTEM NOI.....
panconecaca
Comentarii: 1
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:41 | CITEAZA
#22
Mi se pare o mare prostie chestia asta cu liceentele..... oare cat costa un loc in LIga I si cine ia banii....singurul lucru bun din toate astea e ca l-au futut pe Iancu....pacat de echipe si de suporteri. Fotbalul ar trebui sa se joace pe teren
dancrisan
Comentarii: 7
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:41 | CITEAZA
#21
frf in decursul ultimilor ani a incercat sa mentina starea de indisciplina financiara a cluburilor. bineinteles din motive de mafie.dar acum s-a sfirsit. conducatorii de cluburi cu ceva minte nu s-au lasat inselati. cei ce au crezut ca golaneala merge la nesfirsit acum platesc. daca frf modifica regulamentele de acordare a licentelor, eu promit ca nu mai postez nimic. si asta nu pentru ca nu si-ar dorii. credeti ca lupescu s-a retras de la ciolan fara motiv. are mirosul mai fin ca un copoi.
beep
Comentarii: 1
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:40 | CITEAZA
#20
mda... bihoru a reesalonat datoriile in 2009 cu 3 ani. exact acelasi lucru facut de steaua si dinamo, admis de jj la tv. timisoara nu isi recunoaste datoriile, nu e acelasi lucru. pacat, o echipa cu media de varsta de 22, 23 de ani
manymany
Comentarii: 16
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:37 | CITEAZA
#19
Mare pacat, un oras si un judet esential ardelenismului, sa nu gaseasca resurse financiare, pacat de munca echipei. Nu mai votati administratia administrativa locala (atat orasul cat si judeteana), care are bani pt toate prostiile nu si pt o echipa frumoasa. NENOOROCITII CORUUPTI.
imperator
Comentarii: 22
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:31 | CITEAZA
#18
postat de ratzy pe 06.06.2011 21:16
bani sunt b0ul3, chiar va face Vizer investitii de peste 6 milioane de Euro in acest an la club
nu injura ba tzarane , ca eu nu am injurat.
starsteel
Comentarii: 3
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:26 | CITEAZA
#17
E jale cu licentele astea, oare conducatorii sunt asa de incapabili sa poata respecta niste reguli? Starea de normalitate impune respectarea regulamentelor, nicidecum schimbarea lor.....mare pacat de Bihor!
adhi
Comentarii: 6
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:23 | CITEAZA
#16
Bai pu.la FC Oradea a platit 6 miliarde de lei datorii doar pentru a-i fi acordata licenta. Stii tu in mortii ma.tii ca nu se ocupa nimeni?
bejuscaru
Comentarii: 2
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:23 | CITEAZA
#15
extraordinar...le furati oamenilor una dintre putinele bucurii de care au parte...copiii aceia au castigat dreptul de a evolua in prima liga dar jocurile sunt facute la un cu totul alt nivel... fotbalul romanesc moare incet...nu stiu cat de mari sunt interesele celor de la FRF, LPF , pt a promova in continuare echipe satesti alde chiajna, mioveni, branesti etc...chiar nu inteleg care e viziunea lor de perspectiva in ceea ce priveste promovarea fotbalului, promovarea echipelor cu traditie gen timisoara, oradea, arad, iasi, constanta etc... e dureros...
steaua_suntem_noi
Comentarii: 7
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:23 | CITEAZA
#14
cum o fi, cum n-o fi, daca vrem sa ne vindecam vreodata trebuie sa incetam sa modificam regulamentele in timpul jocului, dupa cum ne sunt interesele de moment.
dancrisan
Comentarii: 7
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:23 | CITEAZA
#13
de ce nu vreti sa intelegeti ca licentele se acorda dupa modelul si legile sportive din europa. cei pe care nu i-a interesat subiectul, acum sufera. legal. ca poate mai sint unele cluburi care au mai cirpit in ultima clipa sacul, este alt lucru. dar pe ei i-a interesat. cei ce nu au luat licenta sint cluburile care au tratat cu totala indiferenta reglementarile legale de functionare financiara. credeti ca frf va putea infrunta,din interes, reglementari uefa? va inselati.
adhi
Comentarii: 6
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:20 | CITEAZA
#12
Problema e ca domnul Duru, in urma unei valize pline de cartofi de la comuna Mioveni "s-a sesizat" si a facut recurs la decizia ORGANISMULUI PE CARE IL CONDUCE. Oradea primeste licenta, aici nu se joaca hopa-mitica.
nmb93
Comentarii: 3
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:18 | CITEAZA
#11
unde e problema? - Au primit licenţa pentru Liga I din partea Comisiei pentru Acordarea Licenţei Cluburilor următoarele cluburi: FC Ceahlăul SA FC Petrolul SA CS Concordia Chiajna CS Mioveni CS FC Bihor Oradea - Comisia pentru Acordarea Licenţei Cluburilor a refuzat acordarea licenţei pentru Liga I următoarelor cluburi: CSU Voinţa Sibiu AFC Săgeata Năvodari AFC Botoşani FC Viitorul Constanţa FC UTA SA Sursa:frf.ro
ratzy
Comentarii: 7
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:16 | CITEAZA
#10
postat de imperator pe 06.06.2011 21:14
Saracii , ce inseamna sa nu ai bani.
bani sunt b0ul3, chiar va face Vizer investitii de peste 6 milioane de Euro in acest an la club
ratzy
Comentarii: 7
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:16 | CITEAZA
#9
stati linistiti, FC Bihor va primi licenta, asta daca nu au cumva le e frica celor de la federatie ca nu pot sa faca astfel incat inca o echipa poe care o vor ei, sa devina campioana cum a fost cu Otelul, poate ca pe FC Bihor e mai greu s`o bati decat pe celelalte... mai pe scurt, interesele sunt la mijloc, FC Bihor a primit licenta in prima faza, apoi tot cei de la federatie au facut apel si le-a respins licenta, e ca si cand: va dau licenta, apoi tot eu fac apel si v`o iau... oricum stati linistit FC Bihor va primi licenta!
imperator
Comentarii: 22
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:14 | CITEAZA
#8
Saracii , ce inseamna sa nu ai bani.
mutulik13
Comentarii: 1
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:12 | CITEAZA
#7
Locul il primeste Sportul dupa ce Timisoara si Lordul raman in prima liga dupa dorinte militianului cu aer de intelectual
marian_u
Comentarii: 13
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:11 | CITEAZA
#6
pe aia de la sageata i-au f*tut tot campionatul ca nu au drept de promovare, acum ca nu au promovat le-au dat licenta...
adhi
Comentarii: 6
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:09 | CITEAZA
#5
Nu-i nimic. In 20 iunie se modifica regulamentul, apoi personal ma deplasez la Bucuresti pentru un atentat cu bomba la casa domnului Duru. Daca nu iese si fraieru traieste, il omoram amandoi si facem campionat separat. SERIE VEST FARA IASI, SLATINA, PLOIESTI, MIOVENI, fara sa promoveze TARANII DE PRETUTINDENI.
foofighter
Comentarii: 2
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:07 | CITEAZA
#4
@adhi.. dupa cum decurg lucrurile in fotbalul romanesc.. le cam putem sufla un sac de pene .. ca tot cum vor ei si cum au ei interes fac.Adica puteti urla si voi si noi(nr. Timisoara) ca tot degeaba
us_mail2
Comentarii: 27
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:06 | CITEAZA
#3
PAI LA ASTIA S-A JUDECAT CONTRACRONOMETRU...LA TEMESVAR SE TOT JUDECA DE 6 LUNI DE ZILE !!
adhi
Comentarii: 6
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:04 | CITEAZA
#2
Durule, daca nu ia Oradea licenta te vizitam 10.000 la Bucuresti si o batem pe ma-ta.
foofighter
Comentarii: 2
Trimite mesaj
Profil
06.06.2011, 21:03 | CITEAZA
#1
asta ca sa fie siguri ca primeste mioveniu loc.. unde au baEtii de la federatie interes